ביטול חוזה שכירות באמצע: איך מבטלים את החוזה בבטחה?

תוכן עניינים

ביטול חוזה שכירות באמצע: איך מבטלים את החוזה בבטחה?

רבים מאיתנו מתגוררים בדירה על פי חוזה שכירות לאורך תקופות שונות. זה נוח, משום שאפשרות זו מבטיחה הישארות בבית יוקרתי מבלי שתצטרכו לשלם סכומי כסף גדולים.
תחום השכירות הפך לנפוץ למדי בשנים האחרונות ורבים האנשים שבוחרים לעזוב את בית הוריהם בגיל צעיר. אך דווקא בגלל שרוב הדיירים בדירות שכירות נמצאים באורח חיים דינאמי, הרי שהם עלולים למצוא את עצמם יוצאים מהדירה באמצע החוזה.

וכאן למעשה טמונה הסיבה המשמעותית לסטיגמה השלילית שאופפת את תחום המגורים בשכירות – הדינאמיות. אך גם כאן, יש דרך להתמודד!
טוב לדעת כי החוק מתיר למשכיר לבצע פעולה זו, וכי לרוב חוזי שכירות כוללים סעיף המתיר לכם לצאת מהחוזה לאחר 6 חודשי מגורים בדירה.

האם ניתן לצאת מחוזה שכירות לפני תאריך הסיום?

כן, ניתן לצאת מחוזה שכירות סיומו בהתאם לסעיפים הקיימים במסמכים עליהם שני הצדדים חתמו. קיומו של חוזה הוא הדבר המכיל את הזכויות של המשכיר ושל השוכר ומבטיח כי תיאום הציפיות ברור ומוסכם על שני הצדדים.

אך בסופו של יום אנחנו בני אדם, ולעיתים נצטרך לצאת מהדירה על מנת להמשיך בחיינו. כך, לא ניתן לחכות לתקופה של 6 חודשים וישנן סיבות הנותנות לשוכר לצאת מהחוזה, אף על פי שחתם על מסמך האמור להבטיח הישארות לפרק זמן של שנה.
מעבר לכך, גם המשכיר יכול להחליט על סיום חוזה השכירות עם השוכר לפי סעיפים שונים.

סיום חוזה מצידו של השוכר

המקרה של סיום חוזה שכירות מצדו של השוכר עשוי להיות מעט מורכב, אך אל דאגה. למעשה, הכסף שלו נמצא אצל הצד השני ואף פעמים רבות הוא נמצא במעמד כלכלי הגורם לו לבקש להימנע מהליך משפטי ארוך. לעיתים ישנם מקרים בהם השוכר מרגיש כי הוא איננו יכול להישאר עוד בדירה: אפשרות אחת היא חוסר אחזקה תקין של הדירה מצד המשכיר, כאשר הוא אינו דואג לבעיות ותקלות הנוצרות בנכס. בנוסף, השוכר יכול למצוא התנהלות לא תקינה בגביית הכספים של המשכיר. לבסוף, היחס בין השניים יכול לעלות על שרטון ולגרום לאי נעימות.
בכל מקרה, גם השוכר יכול להגיע לסיום חוזה השכירות, אך דווקא בגלל היותו חסר ניסיון עם התחום עליו להצטייד בעורך דין איכותי.

איך נראה סיום חוזה מצידו של המשכיר?

משכיר רואה בדירה כעסק לכל דבר המכניס לו כסף כאשר השוכר הוא האחראי לתשלום על שימוש בנכס. כך, הסיבה הראשונה שבגינה יכול משכיר להחליט על סיום חוזה היא הפסקת תשלומים מצידו של השוכר. הפסקה זאת צריכה להימשך לאורך זמן ואף להיות מתועדת על פי מסמכים שונים.
סיבה נוספת היא הרס של הדירה או אורח חיים המפריע לשכנים ואף עובר על החוק – למעשה, רצונו של המשכיר הוא להשכיר את הדירה לדיירים נוספים או לתחזק אותה לאורך זמן. כאשר השוכר מפריע לעשות זאת כראוי, המשכיר זכאי להתחיל תהליך של סיום חוזה השכירות.

ליקויים בדירה כדבר המצריך טיפול

בתור נכס שצריך להיות נוח למגורים, דירה צריכה להיות מתוחזקת בצורה תקינה על ידי כול אחד מהצדדים. השוכר מתחייב לרוב בחוזה לא ליצור נזק בדירה ואף לצאת ממנה כאשר היא נשמרה כמו שקיבל אותה. המשכיר צריך לדאוג לתקינות תשתיות בסיסיות כגון:
חשמל, מים, מיזוג אוויר ועוד. כך כאשר כל אחד מהצדדים איננו פועל בצורה הראויה על מנת לשמור על תקינות הדירה, הרי שהצד השני יכול לדרוש לסיים את חוזה השכירות.
עורכי דין ינחו אתכם כיצד לפעול על מנת לתעד נזקים הקיימים בדירה.

ביטול חוזה שכירות בתקופת הקורונה

אחד מהסעיפים הקיימים לרוב בחוזה שכירות הוא כזה הנקרא “כוח עליון”. סעיף זה מדבר על אפשרות שלא נמצאת בסמכותו של המשכיר או השוכר המפריעה להם לעמוד בסעיפי החוזה. המקרה רלוונטי למדי לתקופת הקורונה אשר הביאה עימה מצב כלכלי לא נעים לרבים מאיתנו.

 

כך הגענו למצב בו היינו צריכים לשמור על כל שקל ושקל. בעקבות בעיות אלו יכול השוכר להגיע למצב בו הוא לא עומד בתשלומים על שכר הדירה. המשכיר יכול להגיע למצב בו לא ניתן לממן תיקונים נדרשים כאלו ואחרים. טוב לדעת כי עורך דין איכותי יוכל להפעיל את סעיף “כוח עליון” ולעזור לכם לצאת מחוזה השכירות באופן מהיר.

ביטול חוזה שכירות עקב חוסר כנות

כנות היא דבר חשוב מאוד הצריך להתבצע בין שני הצדדים. על המשכיר להיות כנה עם השוכר על המצב של הדירה. כך אם יש ליקויים מסוימים, על המשכיר להיות גלוי, להראות את המצב הבעייתי ואף לתקן אותו. בנוסף לכך, אם נוצר מצב בו הדירה עוברת שיפוצים של תמ”א 38, הרי שגם דבר זה צריך להיות גלוי בפני השוכר. פעמים רבות מגיע שוכר לדירה שהיא נראית טוב מבחוץ אך לאורך המגורים מתגלים בה ליקויים כאלו ואחרים. כאמור, חוסר כנות מצד המשכיר נותן לשוכר אפשרות לבצע ביטול בחוזה.

פיצוי אחד מהצדדים

לכאורה, ביטול חוזה שכירות גורם להפסד כספי לכול אחד מהצדדים. המשכיר מצידו ציפה להכנסה כספית קבועה ויעילה ועוד השוכר מצא דירה על פי תנאים הנוחים לו. ביטול החוזה מצריך חשיבה מחדש ולפעמים התפשרות על אפשרות שהיא פחות טובה. בנוסף לכך ישנן פעמים בהן ביטול החוזה נוצר עקב תקלות שנגמרו. כול אחד מהצדדים יכול להיות אשם במצב שכזה. נשאלת השאלה, האם אחד מהצדדים זכאי לפיצוי לאחר מצב של ביטול חוזה שכירות לפני הזמן? התשובה לכך היא שלעיתים כן. הדבר תלוי במסמך אשר חתמתם עליו בעת הכניסה לדירה. בנוסף לכך, העורך דין הנכון יכול ליצור מצב נוח למדי בו תוכלו לקבל פיצוי גם אם לא מופיע סעיף שכזה בחוזה המקורי.

כיצד מתבצע הליך ביטול חוזה השכירות?

ראשית כל עליכם להודיע על רצון לביטול חוזה השכירות. לרוב הדבר מתבצע כמה שבועות לפני המועד בו אחד מהצדדים יבקש לצאת מהדירה. 

לאורך פרק זמן זה יוכל המשכיר לחפש דייר חדש, השוכר מצדו יוכל לארוז את דבריו ולמצוא מקום מגורים חדש. במקרה בו שני הצדדים מסכימים על יציאה פשוטה, ביטול החוזה אינו צריך לעבור דרך בית משפט.
במקרים בהם ישנה חוסר הסכמה בין המשכיר לשוכר הרי שישנו צורך להשתמש בבעל מקצוע מתחום המשפט. הוא האדם האחראי על כך שהלקוח שלו יקבל תוצאה שיהיה מרוצה ממנה. הליך משפטי בגין דיון על סיום חוזה שכירות לפני הזמן יכול להיות מורכב למדי לעיתים, לכן יש להשקיע זמן במציאת איש המקצוע המתאים שיוכל לעזור לכם.

 

זקוקים לסיוע? אנחנו כאן בשבילכם!

משרדנו עוסק מעל 30 שנה בתחום הנדל”ן, וישמח לסייע לכם בכל שאלה.

מוזמנים להתייעץ איתנו ללא עלות דרך טופס הפניה שבאתר או להתקשר 050-7118585

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ/ליווי משפטי

אהבתם? שתפו ❤️

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published.

צריכים עזרה או ייעוץ?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם

Personal injury lawyer How to get all the compensation you deserve?

לפני שנספר לכם מהו תפקידו של עורך דין נזקי גוף וכיצד הוא עוזר לנו בתביעות הקשורות לנזקי גוף, קודם כל נספר לכם מהם נזקי גוף ולמה מתכוונים כאשר מדברים על…

עורך דין נזקי גוף – תל אביב | מה חשוב לדעת לפני שניגשים לתביעה?

לפני שנסביר לכם על חשיבותו של עורך דין נזקי גוף ראשית אנו נסביר לכם למה מתכוונים כאשר מדברים על נזקי גוף.  כאשר אנו מדברים על נזקי גוף אנחנו למעשה מדברים…

עורך דין לדיני נזיקין | כך תבחרו את עורך הדין הנכון לכם

כאשר אנו מדברים על תביעות נזיקין אנחנו למעשה מדברים על תביעות אשר מוגשות על ידי בן אדם בעקבות נזק שנגרם לגוף שלו או לרכוש שלו, אותו אדם רוצה לקבל פיצוי…

עורך דין נזקי גוף – תל אביב | מה חשוב לדעת לפני שניגשים לתביעה?

לפני שנסביר לכם על חשיבותו של עורך דין נזקי גוף ראשית אנו נסביר לכם למה מתכוונים כאשר מדברים על נזקי גוף.  כאשר אנו מדברים על נזקי גוף אנחנו למעשה מדברים…

עורך דין דיני נזיקין מומלץ | איך בוחרים את עורך הדין הנכון?

לפני שנספר לכם על החשיבות של עורך דין דיני נזיקין וכיצד בוחרים עורך דין מקצועי, ראשית נספר לכם למה מתכוונים כאשר מדברים על תביעות נזיקין.  תביעות נזיקין הן למעשה תביעות…

עורך דין ביטקוין | מה חשוב לדעת כשמחפשים עורך דין ביטקוין? ועל מיסוי קריפטו (קריטי לקריאה)

במהלך השנים האחרונות תחום עריכת דין מסוים צבר תאוצה והפך להיות פופולרי מאוד, אנחנו מדברים כמובן על עורכי דין אשר עוסקים בתחום הקרפיטו הלא הוא תחום המטבעות הדיגיטליים/וירטואליים עליהם אנחנו…

עורך דין דיני חברות: זקוקים לייעוץ משפטי בחברה? המאמר הבא הוא בשבילכם

הצורך בייעוץ משפטי באמצעות עורך דין דיני חברות אצל חברות נכנס לתמונה כבר בשלב הראשון של הקמת החברה, עוד לפני שמתחילים לנקוט בצעדים אופרטיביים.  בשלב הראשוני של הקמת חברה עורך…

כיצד מתמודדים עם סכסוכי ירושה בין אחים? כל התשובות כאן

“איך יכול להיות שבמשפחה שלי זה קרה?” זה מה ששומעים הרבה פעמים בקרב בני משפחה שביום בהיר אחד, אדם קרוב נפטר והיורשים שלו החלו, באופן בלתי צפוי, להיכנס לסכסוך על…

תביעות נזקי גוף – תאונות דרכים – כל המידע החשוב באמת

אחד הנושאים הקשים ביותר והמורכבים ביותר בענף הייצוג המשפטי הוא תביעות בשל נזקי גוף כאלה ואחרים. בשונה מנושאים אחרים בהם ניתן לדוש שעות על גבי שעות בנוגע לראיות ועוד מונחים…

עורך דין תאונות דרכים תל אביב | איך לקבל את מלוא הפיצויים על מה שעברתי?

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים נועד להקל על כל אדם אשר חווה פגיעה כזו או אחרת כתוצאה מתאונת דרכים. אדם אשר נפגע במהלך תאונת דרכים ועונה להגדרות הרשומות בחוק יהיה…

עורך דין תאונות דרכים מומלץ | המדריך המלא עם המידע השימושי שאתם צריכים!

כל משתמש דרך כזה או אחר, לא משנה אם מדובר בנוסע, נהג או הולך רגל, אשר היה מעורב בתאונת דרכים זכאי לקבל פיצוי כלכלי בהתאם לנזק שנגרם לו עקב התאונה.…

לקוח מסרב לשלם? כך תתמודדו – הטיפים הטובים ביותר

האם הלקוח לא משלם לכם את הסכום על השירות או המוצר שקיבל? האם קיים לאדם או חברה חוב כלפיכם שמסיבות כאלו ואחרות עדיין לא שולם? הגעתם למקום הנכון. כאן נחשוף…

מוזמנים לחפש מידע באתר