כתיבת תקנון לאתר אינטרנט | למה כל אתר חייב תקנון בשנת 2022?

תוכן עניינים

נכון לשנת 2022 שימוש באתר אינטרנט לבית העסק הוא אחת הדרכים היעילות ביותר להגדלת כמות הלקוחות של העסק, לקידום התוכן של העסק ולקידום המוצרים והשירותים שבית העסק מציע. בחלק גדול מן המקרים בהם אנו גולשים באתר אינטרנט כזה או אחר, נוכל למצוא בתחתית של אתר האינטרנט בו אנו נמצאים קישור שיוביל אותנו לתקנון של אותו אתר, בדרך כלל נצטרך לאשר כי קראנו את כל התקנון לפני שאנו מבצעים רכישה כלשהי באתר. 

כאשר אנו מדברים על כתיבת תקנון לאתר אינטרנט אנחנו למעשה מדברים על הסכם משפטי אשר נוגע לשימוש באתר. 

תקנון אתר איכותי ומלא צריך להכיל בתוכו נושאים רבים ומגוונים לרבות: הזהויות של הצדדים, ההתחייבויות של כל גולש באתר, הגבלת האחריות מצידו של מפעיל האתר, כיצד הגולשים באתר צריכים להתנהג, הסדרה של כל נושא רכישת מוצרים באמצעות אתר האינטרנט, הסדרה בכל נושא הקניין הרוחני, מדיניות של החזרת מוצרים באתר, מדיניות של אספקת מוצרים באתר ועוד נושאים רבים. 

 

חלק גדול מבעלי העסקים, לא משנה אם מדובר בעסק גדול או בעסק קטן, אינם מייחסים חשיבות רבה לתקנון של אתר האינטרנט שלהם והם פשוט מעתיקים נוסח מסוים של תקנון אינטרנטי מאתר בעל מאפיינים דומים לאתר של העסק שלהם. העתקה של תקנון אינטרנטי מאתר אינטרנט שאינו ברשותנו עלולה להוביל לתביעות כאלה ואחרות. 

בנוסף על כך, שימוש בתקנון אינטרנט מועתק עלול לגרום לבעיות רבות ושונות – העתקה של תקנון אינטרנטי היא הפרה מלאה של זכויות יוצרים. כמו כן, חשוב לציין כי במקרים מסוימים תנאים אשר נלקחו מאתר אינטרנט דומה אינם יגנו עליכם מבחינה משפטית, זאת מאחר ותקנון שהועתק מאתר אינטרנט אחר אינו תואם את סוג הפעילות ואת אופי הפעילות של אתר האינטרנט של בית העסק שלכם, התקנון המועתק אינו נכנס לעומקם של הסוגיות המשפטיות השונות שכן אופייניות לבית העסק שלכם ולקהל הלקוחות שלכם. 

 

כתיבת תקנון לאתר אינטרנט: באילו מקרים חשוב לשלב תקנון באתר האינטרנט?

בגדול, תקנון אינטרנטי חשוב בכל אתר אינטרנט כזה או אחר, אך הוא חשוב במיוחד כאשר אתר האינטרנט שלכם כולל בתוכו את הדברים הבאים:

  • קניין רוחני – במידה ואתר האינטרנט של בית העסק שלכם כולל בתוכו מידע שאתם אספתם, עיצובים שאתם הכנתם, סרטונים ומאמרים אשר הוכנו על ידכם, תמונות שצולמו על ידכם וכל תוצר אחר שאתם עמלתם עליו. 
  • פעילות אקטיבית של גולשים – במידה ואתר האינטרנט לשכם מוביל בסופו של דבר לפעולה אקטיבית של הגולשים באתר – בין אם מדובר בקנייה של מוצרים דרך האתר, העלאה של סרטונים  ותוכן על ידי גולשים, חתימה של הגולשים על חוזים אלקטרוניים ועוד.  

חשוב מאוד לציין כי כאשר גולש באתר האינטרנט של בית העסק שלכם רוצה לבצע עסקה אינטרנטית כזו או אחרת, הוא חייב לאשר את קבלת ההוראות הכתובות בתקנון בצורה אקטיבית ( לחיצה על כפתור האישור, גלילה של דף התקנון עד סופו ועוד דרכים נוספות) באופן הזה הגולש באתר מקבל על עצמו את כל תנאי השימוש. במידה ואחד הגולשים באתר יצליח להוכיח כי הוא ביצע רכישה באתר ללא קבלת תנאי התקנון, הדבר לא יאפשר את החלת חוק החוזים הישראלי על התקנון של אתר האינטרנט. בדיוק מהסיבה הזו ישנה חשיבות רבה לכך הגולש יקבל עליו את תנאי התקנון בצורה אקטיבית. 

 

כתיבת תקנון לאתר אינטרנט – החשיבות של עורך דין בתהליך

חשוב מאוד להבין כי תקנון לאתר האינטרנט של בית העסק שלכם משמש כמסמך משפטי לכל דבר, בדיוק בשל כך מומלץ לעשות זאת תוך כדי שימוש בשירותיו של עורך דין מומחה בתחום. 

בחלק גדול מן המקרים בעלי עסקים מעדיפים לכתוב את תקנון האתר שלהם בכוחות עצמם, זאת מאחר והם רואים בהשכרת שירות של עורך דין לכתיבת תקנון האתר הוצאה כספית גדולה ומיותרת. 

נכון להיום ניתן למצוא עורכי דין המתמחים בכתיבת תקנונים לאתרי אינטרנט במחירים נוחים ולא גבוהים מאוד, חשוב להבין כי אם התקנון נכתב בצורה איכותית ההוצאה עליו היא חד פעמית. עורך דין מקצועי ידע כיצד לנסח תקנון אינטרנטי שיהיה ספציפי לעסק שלכם כמו שהוא היום אך בו זמנית התקנון יוכל להכיל בתוכו גם שינויים עתידיים. 

 

זקוקים לעזרה עם כתיבת התקנון לאתר האינטרנט שלכם? השאירו פרטים בטופס בצד שמאל שבאתר, ונשתדל לחזור אליכם עוד היום לצורך ייעוץ ראשוני ללא עלות. ניתן גם ליצור קשר בטל’ 050-7118585

 

כתיבת תקנון לאתר אינטרנט – כתיבה עצמאית

במידה והחלטתם לכתוב את התקנון של אתר האינטרנט שלכם בכוחות עצמכם, הנה כמה דברים שחשוב שתדעו:

  • אל תעתיקו!!! – אחת הנקודות החשובות ביותר בעת כתיבת תקנון לאתר שלכם היא הנקודה הזו, אנו ממליצים לכם מאוד לא להעתיק תקנון אינטרנט של אתר אחר, לא משנה עד כמה האתר דומה לאתר של העסק שלכם. 
  • תהיו מדויקים ומובנים – חשוב מאוד להימנע ככל האפשר מניסוח לא ברור ולא מובן של התקנון. נניח ואתם בעלים של חנות אינטרנטית אשר מוכרת מוצרים חשמליים, ואתם מפרטים בתקנון של האתר שלכם את כל נושא ההזמנות וזמני השילוח, אנו ממליצים לכם לא להשתמש במשפטים מעורפלים כמו “הטיפול במשלוח ייקח כעשרה ימים”, במקום זאת העדיפו להשתמש במשפטים ברורים ומדויקים כמו “הטיפול במשלוח ייקח עד עשרה ימי עסקים”. 
  • התקנון חייב לעמוד בדרישות החוק – חשוב מאוד לוודא מספר פעמים כי התוכן של תקנון האתר שלכם אכן עומד בדרישותיו של החוק. לא משנה עד כמה התקנון שלכם יהיה מנוסח בצורה יפה, נעימה ומדויקת, אם אחד מהחלקים בתקנון לא יעמוד בדרישות החוק הדבר עלול לפגוע בכם בתור בעלי העסק. 

כך למשל, אתר מכירות אינטרנטי הוא אתר ייחודי אשר התקנון שלו צריך לכלול בתוכו את המסמכים הרלוונטים לאותו סוג ספציפי של אתר. 

קיים הבדל בתקנון של אתר מכירות בו המוצרים הנמכרים הם מוצרים שלכם לבין תקנון של אתר מכירות בו המוצרים הנמכרים הם מוצרים אשר שייכים לספק אחר. כל מקרה מצריך יחס שונה ויש להתאים לכל מקרה את המסמכים הרלוונטים לו. 

  • פרטו כמה שיותר – תקנון איכותי אינו צריך לכלול בתוכו רק את מדיניות הביטול וההחזרים הכספיים, תקנון איכותי וטוב יגרום ללקוח לרצות לקנות באתר שלכם. 

 

תקנון אינטרנט לא צריך להיות מאיים

אם אתם חוששים כי תקנון אינטרנט של האתר שלכם יבריח לקוחות חשובים, אין לכם סיבה לדאגה מכיוון שתקנון אינטרנטי אינו צריך להיות מנוסח בצורה מאיימת ומרתיעה, ההפך הוא הנכון, תקנון האתר שלכם צריך להציג ללקוח בשקיפות מלאה את כל המידע החיוני לו כדי שיוכל להחליט בלב שלם האם הוא רוצה לבצע רכישה באתר או שלא. יש לכם את האפשרות להשתמש במשפטים נחמדים וידידותיים כמה שרק תרצו. 

 

החשיבות של תקנון לאתר האינטרנט שלכם

החשיבות של תקנון לאתר האינטרנט שלכם היא גבוהה מאוד מאחר והוא משמש אתכם בתור כלי משפטי במקרים בהם אחד הלקוחות שלכם יבוא נגדכם בטענות מסוימות. בזכות השימוש בתקנון באתר האינטרנט שלכם אתם למעשה מציגים את השקיפות שלכם אל מול קהל הלקוחות שלכם ואת ההתנהלות חסרת האינטרסים שלכם אל מול הלקוחות. תקנון האתר שלכם הוא למעשה הכלי שעוזר לכם לוודא כי אתם פועלים בהתאם לדרישות החוק, כמו כן התקנון עוזר לכם בביסוס היחס שלכם עם הלקוח כבר מהשלב הראשון, לאחר שהלקוח קורא את תקנון האתר שלכם הוא מודע לכל התנאים והדבר היחיד שנותר לו לעשות זה להחליט האם ברצונו להזמין מהאתר שלכם או שהוא מעדיף לוותר על כך. 

במקרים בהם נוצרת אי הבנה כזו או אחרת, התקנון הוא המסמך הראשון אליו אתם תיגשו, גם הלקוחות אשר טוענים נגדכם יגשו אל תקנון האתר שלכם, לכן חשוב מאוד לנסח אותו בצורה ברורה ומדויקת שאינה משתמעת לשתי פנים. 

 

בית עסק יכול לנהל אתר אינטרנט ללא תקנון לאתר, תקנון לאתר אינטרנט לא חייב להיכתב על ידי עורך דין מומחה, אך תמיד קיים סיכוי שהדברים לא ילכו כפי שאתם מתכננים, בכל רגע יכול לקום הלקוח שלא יהיה מרוצה מהעסקה שלו איתכם והוא יחליט לפנות אל בית המשפט על מנת לקבל את מלוא הזכויות שהוא חושב שמגיעות לו. 

תהליך משפטי כנגד בית עסק עלול להיות מסוכן מאוד עבור העסק, במיוחד כאשר מדובר בעסק קטן. 

כתיבת תקנון לאתר אינטרנט אשר מתאים לתחום העיסוק הספציפי של בית העסק שלכם ומנוסח בצורה מדויקת וברורה יעזור לכם להפריח את הטענות של הלקוח אשר קם נגדכם והחל הליך משפטי נגדכם. 

 

זקוקים לעזרה עם כתיבת התקנון לאתר האינטרנט שלכם?

אנחנו כאן בשבילכם. השאירו פרטים בטופס בצד שמאל שבאתר, ונשתדל לחזור אליכם עוד היום לצורך ייעוץ ראשוני ללא עלות. ניתן גם ליצור קשר בטל’ 050-7118585

 

*הבהרה: האמור הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ/ליווי משפטי

אהבתם? שתפו ❤️

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published.

צריכים עזרה או ייעוץ?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם

Personal injury lawyer How to get all the compensation you deserve?

לפני שנספר לכם מהו תפקידו של עורך דין נזקי גוף וכיצד הוא עוזר לנו בתביעות הקשורות לנזקי גוף, קודם כל נספר לכם מהם נזקי גוף ולמה מתכוונים כאשר מדברים על…

עורך דין נזקי גוף – תל אביב | מה חשוב לדעת לפני שניגשים לתביעה?

לפני שנסביר לכם על חשיבותו של עורך דין נזקי גוף ראשית אנו נסביר לכם למה מתכוונים כאשר מדברים על נזקי גוף.  כאשר אנו מדברים על נזקי גוף אנחנו למעשה מדברים…

עורך דין לדיני נזיקין | כך תבחרו את עורך הדין הנכון לכם

כאשר אנו מדברים על תביעות נזיקין אנחנו למעשה מדברים על תביעות אשר מוגשות על ידי בן אדם בעקבות נזק שנגרם לגוף שלו או לרכוש שלו, אותו אדם רוצה לקבל פיצוי…

עורך דין נזקי גוף – תל אביב | מה חשוב לדעת לפני שניגשים לתביעה?

לפני שנסביר לכם על חשיבותו של עורך דין נזקי גוף ראשית אנו נסביר לכם למה מתכוונים כאשר מדברים על נזקי גוף.  כאשר אנו מדברים על נזקי גוף אנחנו למעשה מדברים…

עורך דין דיני נזיקין מומלץ | איך בוחרים את עורך הדין הנכון?

לפני שנספר לכם על החשיבות של עורך דין דיני נזיקין וכיצד בוחרים עורך דין מקצועי, ראשית נספר לכם למה מתכוונים כאשר מדברים על תביעות נזיקין.  תביעות נזיקין הן למעשה תביעות…

עורך דין ביטקוין | מה חשוב לדעת כשמחפשים עורך דין ביטקוין? ועל מיסוי קריפטו (קריטי לקריאה)

במהלך השנים האחרונות תחום עריכת דין מסוים צבר תאוצה והפך להיות פופולרי מאוד, אנחנו מדברים כמובן על עורכי דין אשר עוסקים בתחום הקרפיטו הלא הוא תחום המטבעות הדיגיטליים/וירטואליים עליהם אנחנו…

עורך דין דיני חברות: זקוקים לייעוץ משפטי בחברה? המאמר הבא הוא בשבילכם

הצורך בייעוץ משפטי באמצעות עורך דין דיני חברות אצל חברות נכנס לתמונה כבר בשלב הראשון של הקמת החברה, עוד לפני שמתחילים לנקוט בצעדים אופרטיביים.  בשלב הראשוני של הקמת חברה עורך…

כיצד מתמודדים עם סכסוכי ירושה בין אחים? כל התשובות כאן

“איך יכול להיות שבמשפחה שלי זה קרה?” זה מה ששומעים הרבה פעמים בקרב בני משפחה שביום בהיר אחד, אדם קרוב נפטר והיורשים שלו החלו, באופן בלתי צפוי, להיכנס לסכסוך על…

תביעות נזקי גוף – תאונות דרכים – כל המידע החשוב באמת

אחד הנושאים הקשים ביותר והמורכבים ביותר בענף הייצוג המשפטי הוא תביעות בשל נזקי גוף כאלה ואחרים. בשונה מנושאים אחרים בהם ניתן לדוש שעות על גבי שעות בנוגע לראיות ועוד מונחים…

עורך דין תאונות דרכים תל אביב | איך לקבל את מלוא הפיצויים על מה שעברתי?

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים נועד להקל על כל אדם אשר חווה פגיעה כזו או אחרת כתוצאה מתאונת דרכים. אדם אשר נפגע במהלך תאונת דרכים ועונה להגדרות הרשומות בחוק יהיה…

עורך דין תאונות דרכים מומלץ | המדריך המלא עם המידע השימושי שאתם צריכים!

כל משתמש דרך כזה או אחר, לא משנה אם מדובר בנוסע, נהג או הולך רגל, אשר היה מעורב בתאונת דרכים זכאי לקבל פיצוי כלכלי בהתאם לנזק שנגרם לו עקב התאונה.…

לקוח מסרב לשלם? כך תתמודדו – הטיפים הטובים ביותר

האם הלקוח לא משלם לכם את הסכום על השירות או המוצר שקיבל? האם קיים לאדם או חברה חוב כלפיכם שמסיבות כאלו ואחרות עדיין לא שולם? הגעתם למקום הנכון. כאן נחשוף…

מוזמנים לחפש מידע באתר